godzinagodzinadwukropekminutyminuty
4 czerwca 2023 r.;    Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek

Zdalne lekcje z geografii

DEMART

EDUCARIUM

FOKUS

 

EQURS

GEOGRAFIA24.SELINO.PL

KILKA SŁÓW O MNIE... I O MOICH PROJEKTACH... I O PRACY ZAWODOWEJ

mgr Sławomir Dmowski

Jestem nauczycielem dyplomowanym (od 2010 roku), z wykształcenia geografem (mam uprawnieninia w zakresie nauczania geografii i informatyki), pracującym w XXIV LO im. Cypriana K. Norwida w Warszawie. Dodatkowo posiadam uprawnienia egzaminatora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, egzaminu maturalnego z zakresu geografii.

Moim hobby są wędrówki w najbardziej izolowane i mało znane zakątki naszej Polski (takie, w które mało kto w dzisiejszym świecie ma ochotę zaglądać) oraz pływanie - najlepiej w ciepłym jeziorze lub w morzu (zrobiłem nawet kiedyś uprawnienia ratownika WOPR). Prywatnie interesuje się fotografiką przyrodniczą (swoją pasję staram się, w miarę moich możliwości krzewić wśród uczniów), grafiką komputerową (stąd pomysł, m.in. opracowań kartograficznych i geograficznych) i polityką (pomaga mi to m.in w nauczaniu geografii oraz w byciu bardziej odpornym na pomysły "naszych kochanych polityków" od lewicy po prawicę).

Swój dorobek zawodowy zapoczątkowałem już w czasie studiów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (specjalność: kartografia). Prócz zagadnień ściśle związanych z geografią, poznałem tajniki wiedzy informatycznej. Wtedy właśnie wykonałem pierwsze moje projekty kartograficzne, w tym "Mapę fizyczno-administracyjną Polski" (ukończoną już po zakończeniu studiów).

Pasję "geograficzną" mogłem rozwijać głównie dzięki pracy w XXIV LO im. Cypriana K. Norwida w Warszawie (pracę rozpocząłem w 2002 roku). Wtedy powstał pomysł stworzenia Przedmiotowej Strony z Geografii, przeznaczonej dla moich uczniów, która oficjalnie wystartowała w 2005 roku. Początkowo był to bardzo skromny i prosty projekt. Dzięki dalszemu samokształceniu, szczególnie w zakresie informatyki oraz ukończonym studiom podyplomowym z informatyki w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod patronatem Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, mogłem nieco bardziej zacząć rozwijać mój projekt. Wtedy dodane zostały kolejne działy oraz opracowania dotyczące kartografii ("Mapa polityczna świata") i geografii (opracowania tematyczne). Kolejnym ważnym etapem rozwoju strony z geografii była realizacja pierwszych projektów e-learningowych - prezentacji multimedialnych, wykonanych we flashu (obecnie działają one w technologii HTML 5). Od tego czasu były one już kilka razy modyfikowane - dostosowywane do kolejnych reform programowych oraz aktualizowane szczególnie w zakresie geografii społeczno-ekonomicznej. Ostatnio opracowałem także "Map fizycznych dla poszczególnych kontynentów" (w latach 2018-2019) oraz zupełnie nową inicjatywę "Zdalne lekcje" - zawierające filmy z omówieniem lekcji z geografii, umieszczone na specjalnie utworzonym przeze mnie kanale YouTube (w 2020 roku - inicjatywa ta będzie w przyszłości poszerzana o nowe filmy edukacyjne z lekcjami geografii).

Prócz opracowań realizowanych w ramach Przedmiotowej Strony z Geografii wykonałem także kilka innych projektów - zleceń dla wydawnictw edukacyjnych, w tym:

  • w 2014 roku - opracowania całości kursów e-learningowych z geografii w poziome rozszerzonym dla firmy edukacyjnej "Eduplatforma" (w tym prawie 100 modułów, zawierających testy wstępne i zaliczeniowe, materiały nauczania, opracowania kartograficzne, schematy, ryciny i animacje oraz prezentacje multimedialne);

  • w 2015 roku - książki pt. "Geografia. Korepetycje maturzysty" - projekt wykonany dla "Wydawnictwa Lingo";

  • w latach 2018 - 2020 - opracowania kartograficzne (mapy ścienne poszczególnych kontynentów, świata i Polski) dla "Educarium";

  • od 2020 roku - prowadzę współpracę z firmą edukacyjną "equrs.pl" (wykonuję testy on-line i inne opracowania edukacyjne).

W czasie lockdown'u w Polsce, w kwietniu i maju 2020 roku brałem udział w projekcie "Szkoła z TVP" - prowadziłem lekcje geografii dla szkół podstawowych (klasa 6 - odcinki od drugiego do ostatniego) oraz szkół ponadpodstawowych (klasa 2 - odcinki od czwartego do ostatniego oraz klasa 3 - odcinek drugi).

W najbliższym czasie planuję wykonanie lub dokończenie kolejnych projektów, w tym projektu nowych wersji "Map Polski" oraz kolejnych testów on-line oraz prezentacji multimedialnych.

Na koniec jeszcze moje motto, dzięki któremu mogę realizować swoje pasje: "Nie ma niczego, czego nie da się zrobić"!

 

KONTAKT

mgr SŁAWOMIR DMOWSKI
kontakt@geografia24.eu

GEOGRAFIA - LOGO

SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE: KONTAKT

KONSULTACJE

TERMINY WAŻNE OD 10 WRZEŚNIA 2021 r.

DLA UCZNIÓW "NORWIDA" i "ZOŚKI"

Konsultacje odbywają się w czasie przerw tuż przed lub tuż po swojej lekcji
(fakt udziału należy danego dnia koniecznie wcześniej zgłosić)

Konsultacje dotyczą:
prac pisemnych - kartkówek, sprawdzianów, testów
(zaliczenia oraz poprawa prac);
konsultacji przedmiotowych z geografii, przyrody i informatyki
oraz pozostałych spraw szkolnych
(w tym wgląd do prac pisemnych)