02:00

24 maja 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Joanna, Zuzanna, Milena

 

Zdalne lekcje z geografii

DEMART

EDUCARIUM

 
 

EQURS

PRZEDMIOTOWA STRONA Z GEOGRAFII - AKTUALNOŚCI

2023.06.28: ESRI - Lenia Szkoła

ESRI - Lenia Szkoła

W ramach współpracy Komisji Europejskiej i Esri Inc., Zespół Edukacji firmy Esri Polska Sp. z o.o. od kilku lat uczestniczy w programie dla szkół pt.:„The Digital Skills and Job Coalition”. Program z powodzeniem jest realizowany w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i kilkunastu krajach Unii Europejskiej.

Głównym celem przedsięwzięcia Esri jest wsparcie wdrażania GIS (systemów informacji geograficznej) w edukacji, poprzez darmowe udostępnianie oprogramowania oraz materiałów przydatnych nauczycielom i uczniom (więcej o programie: https://edu.esri.pl/program-arcgis-w-szkole/, jak dołączyć: https://edu.esri.pl/jak-dolaczyc-do-programu/ ).

W ramach programu, Esri Polska Sp. z o.o. organizuje bezpłatne warsztaty dla wszystkich nauczycieli, którzy chcieliby poznać możliwości stosowania narzędzi GIS podczas zajęć szkolnych z uczniami. Tegoroczne szkolenie pt. „Szkoła Letnia 2023” jest o tyle wyjątkowe, że organizowane jest we współpracy z dydaktykami z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia są prowadzone w trybie hybrydowym. Zajęcia stacjonarne będą odbywać się w budynku Wydziału Geologii przy ulicy Żwirki i Wigury 93, 02-089 Warszawa, a w formie zdalnej za pomocą platformy Microsoft Teams.

Dodatkowo, organizatorzy przygotowali dla nauczycieli specjalny dzień w terenie, w trakcie którego będzie można dowiedzieć się, jak dzięki platformie ArcGIS można przeprowadzić zajęcia terenowe z uczniami oraz jak wygląda przebieg takich zajęć.

Szczegółowa agenda jest dostępna na stronie: https://edu.esri.pl/wp-content/uploads/2023/06/agenda.pdf

Rejestrację do udziału w Szkole Letniej przeprowadzana jest za pomocą formularza: https://arcg.is/0yL1PG0

Kontakt do organizatora: stopka@esri.pl

 
 

2022.05.10: Projekt World Map Travel - udział uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Świdniku

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas ósmych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Świdniku koło Lublina wzięli udział w dwujęzycznym projekcie World Map Travel. Pomysł stworzenia pracy w formie gazetki szkolnej powstał w ramach programu Erasmus+, którego celem jest wspieranie uczniów i nauczycieli w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podniesieniu kompetencji. Prace uczniów dotyczyły podróży do wybranego przez siebie obszaru świata. Tym samym uczniowie rozszerzali swoje zainteresowania geograficzne, poszerzali wiedzę o kontynentach, kształtowali umiejętność czytania, interpretowania i posługiwania się mapą. Ponadto korzystali z różnych źródeł informacji, by tworzyć zadania dla potencjalnych czytelników. W projekcie autorzy prac szlifowali swoje umiejętności w języku angielskim. Wykorzystali Canvę  - internetowy program graficzny do tworzenia różnorodnych projektów oraz bezpłatne internetowe generatory (jak na przykład: festisite.com, czy technologie.pl) by tworzyć zadania dydaktyczne. Dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego, skorzystali z map konturowych zamieszczonych na stronie geografia24.eu.
Zespół redakcyjny gazetki szkolnej: „Oddajemy w Wasze ręce dwa numery gazetki, której zadaniem jest rozbudzenie geograficznych zainteresowań otaczającym nas światem. Mamy nadzieję, że efekt końcowy się Wam spodoba. Staraliśmy się nie popełniać błędów, ani merytorycznych, ani językowych. Jednakże, uczymy się i jeśli okaże się, że znaleźliście pewne nieprawidłowości, napiszcie do nas, a je poprawimy: akademiageograficznasp7@gmail.com. Jeśli ktoś z Was chciałby zweryfikować swoje odpowiedzi z naszymi, przygotowaliśmy Klucz odpowiedzi, którym się chętnie podzielimy. Wystarczy do nas napisać, na wskazany wcześniej adres mailowy i opisać krótko swoje wrażenia związane z lekturą gazetki. Życzymy miłej zabawy:)”.

Pozdrawiają uczniowie - redaktorzy 
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Świdniku.

 

Poniżej dwa wydania gazetki do pobrania w pliku PDF:

lub w postaci animacji - wideo na YouTube:

 

2021.04.16: Wywiad z dr Andrzejem Kruszewiczem

Konkurs - Mac EdukacjaDr Andrzej Kruszewicz o swoich latach szkolnych i nauce biologii bez sekretów
O tym, jak ważną rolę w edukacji mogą odegrać podręczniki mówi w najnowszym wywiadzie dr Andrzej Kruszewicz, wybitny ornitolog, podróżnik, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i autor wielu książek o zwierzętach. – W moich latach młodzieńczych edukacja była nudna, czarno-biała,  polegała na wkuwaniu wiedzy, dlatego jak widzę, jak wyglądają dzisiejsze podręczniki, pełne kolorowych ilustracji, grafik, zdjęć, podsumowania wiedzy to kto wie, kim jeszcze byłbym dzisiaj?
W rozmowie pt. „Biologia bez sekretów” dr Andrzej Kruszewicz wspomina lata szkolne i mówi o tym, co zainspirowało go do odkrywania otaczającego go świata. Z wywiadu dowiemy się również, z jakich opresji wyswobodził go dyrektor szkoły oraz jak wziąć udział w konkursie, w którym można wygrać książkę „Sekretne życie zwierząt” z autografem autora.
W rozmowie nie brakuje odpowiedzi na pytania, jak inspirować uczniów na lekcjach biologii i zachęcać ich do poznawania świata zwierząt, natury. Nagranie to także dobra okazja do poznania warszawskiego ZOO, które ma już 95 lat. Serdecznie zapraszamy!

Wywiad z dr Andrzejem Kruszewiczem można oglądać na www.mac.pl/biologia

Przypominamy o trwającym konkursie dla nauczycieli geografii, w którym można wygrać książkę popularnej podróżniczki Beaty Pawlikowskiej pt. „Blondynka na Hawajach”. Rozmowa z panią Beatą, w której wspomina swoje lekcje geografii oraz szczegóły konkursu na stronie www.mac.pl/geografia

 

2021.03.12: Projekt "Tradycyjny Sad"

Życzenia

Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!

XXIV Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida przystąpiło do projektu „Tradycyjny Sad”, którego celem jest restytucja dawnych odmian drzew owocowych. W tej edycji są to czereśnie.

Mając na uwadze własne zdrowie, ekologiczny tryb życia i dobro środowiska zachęcamy do propagowania tej idei. Aby przybliżyć Wam nasze działania nakręciliśmy krótki filmik. Zapraszamy do jego obejrzenia!

 
 

2021.03.02: Konkurs - Mac Edukacja

Konkurs - Mac EdukacjaBeata Pawlikowska o nauczaniu geografii w specjalnym wywiadzie
Już od 9 marca nauczyciele geografii będą mogli oglądać wywiad z Beatą Pawlikowską, popularną pisarką, podróżniczką i dziennikarką. W rozmowie pt. „Podróże kształcą, lekcje inspirują” Beata Pawlikowska, która jako pierwsza kobieta w historii przeszła na piechotę dżunglę Darién, uznawaną za najbardziej malaryczną dżunglę świata, opowie o latach szkolnych i lekcjach geografii oraz o tym, co zainspirowało ją do odkrywania świata.

- To będzie moje pierwsze spotkanie z nauczycielami geografii od czasu, kiedy skończyłam szkołę – mówi o wywiadzie Beata Pawlikowska.

Link do wideo zapowiedzi wywiadu: https://youtu.be/lKAWm7ofFGY

Widzowie dowiedzą się z wywiadu również o tym, co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie, w którym będzie można wygrać książkę „Blondynka na Hawajach” Beaty Pawlikowskiej z autografem autorki.
W rozmowie nie zabraknie odpowiedzi na pytanie, jak inspirować uczniów na lekcjach geografii i zachęcić ich do poznawania świata.

Zapraszamy wszystkich nauczycieli uczących geografii w szkole podstawowej do oglądania rozmowy z Beatą Pawlikowską – dostępnej bezpłatnie już od 9 marca na stronie www.mac.pl/geografia

Co należy zrobić, aby obejrzeć specjalne wydanie wywiadu? Po prostu zapisać w kalendarzu datę 9 marca i odwiedzić w tym dniu stronę www.mac.pl/geografia  - tam również zostaną opublikowane informacje o szczegółach konkursu.
Beata Pawlikowska udzieliła specjalnego wywiadu wydawnictwu MAC Edukacja, wydawcy serii podręczników do klas 1-8 szkoły podstawowej, w tym podręcznika do geografii zgodnego z najnowszą podstawą programową. Polskie wydawnictwo od ponad 30 lat wspiera nauczycieli, a także rozwój przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych wydając wysokiej jakości karty pracy, podręczniki, ćwiczenia i materiały edukacyjne, w tym interaktywne zasoby.
Zapraszamy od 9 marca na www.mac.pl/geografia

Więcej o wydawnictwie: https://www.mac.pl/o-mac
 

2020.09.27: Kolejne prezentacje z geografii (dla klasy 2.)

Opublikowane zostały kolejne prezentacje z zakresu podstawowego oraz zakresu rozszerzonego dla klasy 2., opracowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych (dla uczniów po szkole podstawowej). W kolejnych miesiącach planuje opracowanie dla zakresu rozszerzonego testów on-line. Zapraszam do korzystania z tych pomocy edukacyjnych.

 

2020.09.22: Terminarz przygotowań do pisemnej matury z geografii w maju 2021 r.

Zapraszam wszystkich tegorocznych maturzystów do zapoznania się z terminarzem przygotowań do pisemnej matury z geografii. Niestety czasu wcale nie jest dużo (jak co roku), więc warto solidnie zacząć powtórki.

 

2020.03.22: Lekcje on-line w ramach nauczania zdalnego na YOUTUBE

Na portalu YOUTUBE utworzyłem kanał z lekcjami on-line "Geografia 24". Zamieściłem tam już fimy z lekcjami on-line z działu "Procesy egzogeniczne". W kolejnych dniach (tygodniach) będę sukcesywnie publikował kolejne lekcje z wybranych działów (niestety nie dysponuje specjalistycznym studiem, sprzętem i samo prowadzenie lekcji na siedząco jest dla mnie trudne). Mam nadziję, że to Wam pomoże w edukacji zdalnej.

 

2019.09.24: Nowa podstrona z zadaniami z arkuszy maturalnych w formie prezentacji (zadania z odpowiedziami)

Nowa podstrona pt. "Arkusze maturalne w formie prezentacji" - znajdująca się w dziale "GEOGRAFIA - ZADANIA" - prezentuje wybrane arkusze maturalne (z zakresu rozszerzonego) z geografii w formie prezentacji (zadania maturalne z odpowiedziami) opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. Zadania z tego zbioru są zgodne z podstawą programową w zakresie rozszerzonym.

 

2019.09.10: Terminarz przygotowań do pisemnej matury z geografii w maju 2020 r.

Zapraszam wszystkich tegorocznych maturzystów do zapoznania się z terminarzem przygotowań do pisemnej matury z geografii. Niestety czasu wcale nie jest dużo, więc warto solidnie zacząć powtórki.

 

2018.09.10: Terminarz przygotowań do pisemnej matury z geografii w maju 2019 r.

Zapraszam wszystkich tegorocznych maturzystów do zapoznania się z terminarzem przygotowań do pisemnej matury z geografii. Niestety czasu wcale nie niest dużo, więc warto solidnie zacząć powtórki.

 

2018.09.07: XVL Olimpiada Geograficzna

Zachęcam wszystkich chętnych do startu w XLV edycji Olimpiady Geograficznej.

 

Informator XLV Olimpiady Geograficznej do pobrania w pliku PDF.

 

Tematy prac XLV Olimpiady Geograficznej:

Temat A. Eksploatacja surowców mineralnych i jej przyrodnicze skutki w wybranej gminie

Temat BPorównanie dwóch sąsiadujących ze sobą obszarów – fragmentów jednostek fizycznogeograficznych

Temat C. Sieć transportowa i zróżnicowanie dostępności komunikacyjnej w wybranej gminie

Temat DProjekt jednodniowej wycieczki geobotanicznej

 

Terminarz zawodów

Zawody I stopnia - szkolne
 • czerwiec 2018 r. – rozpoczęcie przygotowywania prac I etapu;
 • do 30 września 2018r. – przesłanie przez Komisje Szkolne do Komitetów Okręgowych listy uczniów biorących udział w zawodach I stopnia Olimpiady;
 • do 31 października 2018 r. – wykonanie przez zawodników prac konkursowych i przekazanie ich Komisjom Szkolnym;
 • do 15 listopada 2018 r. – ogłoszenie wyników zawodów I stopnia przez Komisje Szkolne oraz dostarczenie do Komitetu Okręgowego prac (w formie papierowej i elektronicznej) uczniów zakwalifikowanych do zawodów II stopnia wraz wypełnionymi Kartami Oceny Pracy, protokołem zbiorczym I etapu oraz zgodami na przewarzanie danych osobowych (decyduje data wpłynięcia pracy do Komitetu). Protokół zbiorczy należy również przesłać w wersji elektronicznej na adres właściwego komitetu okręgowego. Wzór zgody na przetwarzanie danych osobowych zostanie umieszczony na stronie internetowej wraz z Kartami Oceny Pracy.
Zawody II stopnia - okręgowe
 • do 20 grudnia 2018 r. – Komitety Okręgowe dokonują weryfikacji oceny prac uczniów zakwalifikowanych do zawodów II stopnia oraz ustalają listę osób dopuszczonych do części pisemnej zawodów. Listę uczniów zakwalifikowanych do części pisemnej oraz informację o miejscu i terminie przeprowadzenia części pisemnej i ustnej zawodów II stopnia, Komitety Okręgowe zamieszczają na własnych stronach internetowych lub stronie internetowej Komitetu Głównego;
 • w ciągu 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników na stronie internetowej – uczniowie mogą składać ewentualne odwołania od decyzji Komitetów Okręgowych;
 • do 5 stycznia 2019 r. – Komitety Okręgowe rozpatrują ewentualne odwołania od decyzji o dopuszczeniu do części pisemnej zawodów II stopnia i publikują ostateczną listę zakwalifikowanych osób;
 • 8–10 lutego 2019 r. – część pisemna (9 lutego) i ustna (10 lutego) zawodów II stopnia.
Zawody III stopnia - finałowe
 • luty–marzec 2019 r. – Komitet Główny weryfikuje prace pisemne zawodów II stopnia i na zebraniu plenarnym kwalifikuje uczniów do zawodów III stopnia Olimpiady Geograficznej;
 • do 15 marca 2019 r. – Komitet Główny ogłasza na stronie internetowej www.olimpiadageograficzna.edu.pl oficjalne wyniki zawodów II stopnia i listę uczniów dopuszczonych do zawodów III stopnia;
 • w ciągu 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników na stronie internetowej mogą być składane do Komitetu Głównego ewentualne odwołania od decyzji o dopuszczeniu do zawodów III stopnia;
 • 11–14 kwietnia 2019 r. – zawody finałowe XLV Olimpiady Geograficznej w Kołobrzegu.
Obóz szkoleniowo-kwalifikacyjny
 • 31 maja-2 czerwca 2019 r. – obóz szkoleniowo-kwalifikacyjny dla potencjalnych uczestników Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej.
Zawody międzynarodowe
 • czerwiec/lipiec 2019 r. – VI Bałtycka Olimpiada Geograficzna;
 • sierpień 2019 r. – XVI Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna w Hong Kongu.
 

2016.12.16: Projekt SMOK w ramach nauczania geografii

Od października do grudnia w naszej szkole był realizowany projekt SMOK pt. „Tworzenie i wykorzystanie e-platformy edukacyjnej z geografii, wspomagającej naukę geografii i udział uczniów w konkursach przyrodniczych” (dofinansowany przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy).

Realizowane zajęcia miały na celu wyposażenie uczniów w niezbędne wiadomości i umiejętności wykraczające poza realizowany program nauczania. Ich zdobycie pomaga nie tylko podczas nauki geografii (poprzez lepsze zrozumienie treści nauczania oraz wzmocnienie zainteresowania przedmiotem),  ale także w trakcie przygotowań do konkursów interdyscyplinarnych, w szczególności o tematyce geograficznej.

Zajęcia prowadzone były przede wszystkim dla uczniów naszej szkoły pochodzących z klasy, gdzie geografia była realizowana w zakresie rozszerzonym (w ramach stworzonych grup część zajęć prowadzona była dla uczniów XXX LO). Podczas spotkań regularnie wykorzystywany był sprzęt multimedialny oraz e-platforma edukacyjna z geografii (www. geografia24.eu).

W ramach zajęć uczniowie korzystali z przygotowanych przez prowadzącego (prof. Sławomira Dmowskiego) materiałów dodatkowych (w postaci wydruków komputerowych). Wymiernym efektem projektu i podkreśleniem jego skuteczności jest awans jednej z uczennic Norwida do II etapu Olimpiady Geograficznej (w połowie lutego będzie reprezentować  naszą szkołę na zawodach wojewódzkich).

Jeżeli nasza szkoła otrzyma wsparcie Biura Edukacji umożliwiające prowadzenie tych zajęć, to będą one kontynuowane w przyszłym semestrze (wyniki powinny być znane na początku lutego).

 

2016.09.03: Terminarz przygotowań do pisemnej matury z geografii w maju 2017 r.

Zapraszam wszystkich tegorocznych maturzystów do zapoznania się z terminarzem przygotowań do pisemnej matury z geografii. Niestety czasu wcale nie niest dużo, więc warto solidnie zacząć powtórki.

 

2016.01.23: Aktualizacja zbiorcza części prezentacji z zakresu rozszerzonego

Nadszedł czas, podobnie jak w przypadku aktualizacji prezentacji z zakresu podstawowego, na aktualizację prezentacji z zakresu rozszerzonego. Obecnie ukończone zostały 3 pierwsze działy, tj. "Przemiany polityczne i gospodarcze świata", "Ludność i urbanizacja" oraz "Rolnictwo". W najbliższym czasie powinny się ukazać kolejne. Zapraszam do korzystania i wzbogacenia swojej wiedzy o nowe informacje.

 

2016.01.17: Aktualizacja zbiorcza części prezentacji z zakresu podstawowego

Ze względu na fakt, że trzy lata minęły od opracowania większości prezentacji z zakresu podstawowego i stały się one nie do końca aktualne, opracowałem aktualizację danych statystycznych oraz przy okazji dokonałem modyfikacji tekstu (prezentacje z zakresu mapy świata, ludności i urbanizacji oraz rolnictwa). W chwili obecnej większość danych statystycznych pochodzi z lat 2012-2015. W przyszłości (mam nadzieje, że nie odległej) dokonam aktualizacji pozostałych prezentacji (pozostały do zaktualizowania prezentacje z zakresu przemysłu, usług i globalnych problemów.

 

2015.08.01: Portal w nowej odsłonie

Rozwój nowoczesnych urządzeń przenośnych (smartfonów i tabletów) wymusił na mnie opracowanie ulepszonych mechanizmów funkcjonowania witryny, tak aby były one dostępne i w miarę poprawnie działające na praktycznie każdym urządzeniu. Odświeżeniu uległa także szata graficzna strony (nowa koncepcja kolorystyczna). W najbliższych miesiącach mam w planach kolejne ulepszenia w obrębie portalu - tak aby dalej zmieniać się na lepsze.

 

2015.07.05: Aktualizacja prezentacji z zakresu geografii fizycznej świata

Zapraszam do działu "GEOGRAFIA - PREZENTACJE, OPRACOWANIA POZIOM ROZSZERZONY: Geografia fizyczna świata". Zaktualizowane tam zostały (lub dodane brakujące) prezentacje multimedialne, zgodne z nową podstawą programową na poziomie rozszerzonym: 1. Obraz Ziemi, 2. Ziemia we wszechświecie, 3. Atmosfera, 4. Hydrosfera, 5. Wnętrze Ziemi. Procesy endogeniczne, 6. Procesy egzogeniczne, 7. Gleby. Biosfera.

 

2015.06.18: VIII Konkursie Przyrodniczym Tygrzyk

18 czerwca 2015 roku poznaliśmy zwycięzcę kolejnej odsłony Konkursu Przyrodniczego "Tygrzyk". Spośród pięciu finalistów jury na czele której stał przewodniczący, prof. Jerzy Krupski (pracownik naukowy UW) wybrało Katarzynę Sadomską z VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie, która zaprezentowała pracę pt. "Systemy kontroli organizmu a transformacja nowotworowa".

Drugie miejsce w konkursie uzyskała uczennica naszego liceum, Paulina Gerłowska z klasy o profilu geograficzno-matematycznym, która przedstawiła świetną pod względem merytorycznym prezentację, pt. "Skutki procesów endogenicznych". Praca ta zostanie dodatkowo wyróżniona (jako jedyna prezentacja wykonana do tej pory przez ucznia) - upubliczniona na niniejszym portalu - www.geografia24.eu.

Zwycięzca konkursu otrzymał laptop HP 15,6'' i publikacje wydawnictwa DEMART. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca opuścili gmach XXIV LO bogatsi o przenośny dysk twardy Samsung o pojemności 1TB i pendrive Kingston 16GB oraz liczne książki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za pracę włożona w uczestnictwo w VIII Konkursie Przyrodniczym Tygrzyk. Odnotowaliśmy, podobnie jak w zeszłych latach bardzo wysoki poziom prac. Cechowały się one zarówno znajomością merytoryczną jak i szerokimi umiejętnościami prezentacji zagadnień z zakresu wiedzy ogólnoprzyrodniczej. Prezentacje wszystkich finalistów odznaczały się dużą starannością i oryginalnością ujęcia tematu. Swoje prace przedstawiali w sposób ciekawy i, co najważniejsze, żywiołowy. Gratulujemy szkołom i opiekunom wspaniałej młodzieży która wykazała się olbrzymim potencjałem twórczym, umiejętnością prezentacji wiedzy w ciekawej i nowoczesnej formie.

Więcej informacji: www.tygrzyk.norwid24.waw.pl.

 

2015.01.19: III i ostatnia część prezentacji z zakresu geografii Polski

Zapraszam do działu "GEOGRAFIA - PREZENTACJE, OPRACOWANIA POZIOM ROZSZERZONY: Geografia Polski". Zamieszczone zostały tam wersje prezentacji multimedialnych, zgodnych z nową podstawą programową w zakresie rozszerzonym: Polska w Świecie, Zróżnicowanie regionalne Polski, Degradacja i ochrona środowiska - zamieszczone zostały tam wybrane prezentacje zgodne z nową podstawą programową (ważną od roku 2012) kształcenia w zakresie podstawowym, przygotowane we Flashu (wersja najlepsza) i przekonwertowane do PDF (wersja uproszczona - bez animacji).

 

2014.11.21: II część prezentacji multimedialnych z zakresu geografii Polski

Zapraszam do działu "GEOGRAFIA - PREZENTACJE, OPRACOWANIA POZIOM ROZSZERZONY: Geografia Polski". Zamieszczone zostały tam wersje prezentacji multimedialnych, zgodnych z nową podstawą programową w zakresie rozszerzonym: Rolnictwo, Przemysł, Usługi - zamieszczone zostały tam wybrane prezentacje zgodne z nową podstawą programową (ważną od roku 2012) kształcenia w zakresie podstawowym, przygotowane we Flashu (wersja najlepsza) i przekonwertowane do PDF (wersja uproszczona - bez animacji).

 

2014.10.11: I część prezentacji multimedialnych z zakresu geografii Polski

Zapraszam do działu "GEOGRAFIA - PREZENTACJE, OPRACOWANIA POZIOM ROZSZERZONY: Geografia Polski". Zamieszczone zostały tam wersje prezentacji multimedialnych, zgodnych z nową podstawą programową w zakresie rozszerzonym: Środowisko przyrodnicze Polski, Ludność. Urbanizacja, - zamieszczone zostały tam wybrane prezentacje zgodne z nową podstawą programową (ważną od roku 2012) kształcenia w zakresie podstawowym, przygotowane we Flashu (wersja najlepsza) i przekonwertowane do PDF (wersja uproszczona - bez animacji).

 

2014.03.06: Aktualizacja prezentacji z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej świata

Zapraszam do działu "GEOGRAFIA - PREZENTACJE, OPRACOWANIA POZIOM ROZSZERZONY: Geografia społeczno-ekonomiczna świata". Zamieszczone zostały tam nowe wersje prezentacji multimedialnych, zgodnych z nową podstawą programową w zakresie rozszerzonym: Przemiany polityczne i gospodarcze, Ludność i urbanizacja, Rolnictwo, Przemysł, Usługi, Problemy gospodarcze świata, Człowiek w przestrzeni przyrodniczej - zamieszczone zostały tam wybrane prezentacje zgodne z nową podstawą programową (ważną od roku 2012) kształcenia w zakresie podstawowym, przygotowane we Flashu (wersja najlepsza) i przekonwertowane do PDF (wersja uproszczona - bez animacji).

 

2014.02.10: VII edycja "Konkursu Przyrodniczego TYGRZYK"

Zapraszamy do udziału w VII edycji "Konkursu Przyrodniczego TYGRZYK", organizowanego przez XXIV LO im. C.K. Norwida w Warszawie, kierowanego dla uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z obszaru całej Polski. Szczegóły konkursu na stronie: www.tygrzyk.norwid24.waw.pl.

 

2013.12.01: nowy adres witryny:www.geografia24.eu

W związku z dużym zainteresowaniem moją stroną oraz jej dalszym rozwojem przeniosłem jej zasoby i obecnie jest ona dostępna pod nowym adresem: www.geografia24.eu. Zapraszam serdecznie do odwiedzin. W najbliższym czasie planuję dalsze zmiany organizacyjne, mające na celu zwiększenie jej atrakcyjności. Sukcesywnie planuję dodawać nowe zasoby.

 

2013.09.04: Aktualizacja prezentacji z zakresu geografii fizycznej świata

Zapraszam do działu "GEOGRAFIA - PREZENTACJE, OPRACOWANIA POZIOM ROZSZERZONY: Geografia fizyczna świata". Zamieszczone zostały tam nowe wersje prezentacji multimedialnych, zgodnych z nową podstawą programową w zakresie rozszerzonym: Obraz Ziemi, Ziemia we wszechświecie, Atmosfera, Hydrosfera, Wnętrze Ziemi. Procesy endogeniczne, Procesy egzogeniczne, Gleby. Biosfera - zamieszczone zostały tam wybrane prezentacje zgodne z nową podstawą programową (ważną od roku 2012) kształcenia w zakresie podstawowym, przygotowane we Flashu (wersja najlepsza) i przekonwertowane do PDF (wersja uproszczona - bez animacji).

 

2012.09.06: Nowy terminarz dla maturzystów

Dostępny "Terminarz przygotowań dla maturzystów 2013 z geografii" w zakładce "MATERIAŁY DLA UCZNIóW". Zapraszam do pobierania.

 

2012.05.17: Matura 2015 - arkusz maturalny

Zapraszam do działu Matura z geografii - gdzie umieszczone zostały arkusze maturalne z tegorocznej matury z geografii.

 

2012.04.28: Terminy konsultacji

Zmiana terminów konsultacji - szczegóły w zakładce KONSULTACJE.

 

2012.02.22: Aktualizacja prezentacji multimedialnych

Zapraszam do działu Geografia ludności - zaktualizowane o nowe dane statystyczne (w większości z lat 2009-2012) zostały prezentacje multimedialne z zakresu podstawowego i rozszerzonego. Dodane zostały także dwie nowe prezentacje dotyczące sytuacji demograficznej w Polsce oraz bezrobocia w Polsce i na świecie.

 

2012.02.20: Aktualizacja podkładów kartograficznych

W dziale Mapa Polityczna Świata (konturowa) - Mapa Polityczna Świata (konturowa) - wstawione zostały zaktualizowane podkłady kartograficzne przeznaczone do nauki podziału politycznego świata (dodano m.in. nowe państwa, np. Sudan Południowy, Kosowo).

 

2012.01.16: Testy maturalne

Zapraszam do działu ZADANIA - geografia fizyczna i ZADANIA - geografia społeczno - ekonomiczna - zamieszczone zostały testu maturalne wraz z odpowiedziami.

 

2012.01.15: Wersja testowa witryny na urządzenia mobilne

Osoby korzystające z telefonów komórkowych lub tabletów (a także posiadające wolne łącze internetowe) zapraszam do korzystania z wersji mobilnej strony geograficznej (przekierowanie na tą wersję powinno nastąpić automatycznie).

 

2011.12.19: Prezentacje multimedialne

Zapraszam do działów PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna/Astronomia, PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna/Litosfera, PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna/Pedosfera - zamieszczone zostały tam kolejne, wybrane prezentacje multimedialne (z poziomu rozszerzonego - dla uczniów zainteresowanych).

 

2011.12.18: Modernizacja witryny

Zakończona zostały prace związane z kolejną modernizacją witryny. Nastąpiły drobne zmiany w menu oraz w działaniu witryny. Mam nadziję, że korzystanie będzie teraz łatwiejsze. Zapraszam do korzystania i testowania. Bardzo proszę o przesyłanie wszelkich uwag na temat działania strony (błędy, sugestie) na adres mailowy: kontakt@norwid24.waw.pl .

 

2011.12.15: Konkursy

Aktualizacja działu konkursy o polecane konkursy o tematyce przyrodniczej: " Polecane konkursy"

 

2011.09.08: Nowy terminarz dla maturzystów

Dostępny "Terminarz przygotowań dla maturzystów 2012 z geografii" w zakładce klas trzecich (menu: MATERIAŁY DLA UCZNIÓW). Zapraszam do pobierania.

 

2010.09.15: Nowy terminarz dla maturzystów

Dostępny "Terminarz przygotowań dla maturzystów 2011 z geografii" w zakładce klas trzecich (menu: MATERIAŁY DLA UCZNIÓW). Zapraszam do pobierania.

 

2009.11.05: Prezentacje multimedialne z działu "Litosfera"

Zapraszam do działu PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna/Litosfera - zamieszczone zostały tam kolejne, wybrane prezentacje multimedialne (z poziomu rozszerzonego - dla uczniów zainteresowanych) z działu LITOSFERA.

 

2009.10.22: Kontakt

Zakładka KONTAKT została wzbogacona o nową funkcjonalność - od tej chwili jeżeli posiadacie pytanie, możecie wypełnić bezpośrednio ze strony formularz kontaktowy.

 

2009.10.20: Prezentacje multimedialne z działu "Geografia rolnictwa"

Zapraszam do działu PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia społeczno-ekonomiczna/Ludność - zamieszczone zostały wybrane prezentacje multimedialne z lekcji z działu GEOGRAFIA ROLNICTWA.

 

2009.10.18: Prezentacje multimedialne z działu "Geografia osadnictwa"

Zapraszam do działu PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia społeczno-ekonomiczna/Ludność - zamieszczone zostały wybrane prezentacje multimedialne z lekcji z działu GEOGRAFIA OSADNICTWA.

 

2009.10.11: Prezentacje multimedialne z działu "Atmosfera"

Zapraszam do działu PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna/Atmosfera - zamieszczone zostały tam kolejne, wybrane prezentacje multimedialne (z poziomu rozszerzonego - dla uczniów uczęszczających na fakultet geograficzny) z lekcji z działu ATMOSFERA.

 

2009.10.10: Nowa wersja Przedmiotowej Strony z Geografii

PRZEDMIOTOWA STRONA Z GEOGRAFII - w nowej skórce.
Ukończone zostały prace modernizacyjne związane z wprowadzeniem nowego szablonu stylów css.

 

2009.10.07: Nowe opracowania na stronie

Dział VADEMECUM - został wzbogacony o opracowania tekstowe wybranych zagadnień, opracowanych w roku szkolnym 2008/2009 przez uczniów XXIV LO im. C. Norwida.

 

2009.09.15: Nowy terminarz dla maturzystów

Dostępny "Terminarz przygotowań dla maturzystów 2010 z geografii" w zakładce klas trzecich (menu: MATERIAŁY DLA UCZNIóW). Zapraszam do pobierania.

 

2009.09.14: Konsultacje przedmiotowe

Uaktualnione zostały terminy konsultacji z geografii na I semestr roku szkolnego 2009/2010. Informacje w zakładce INFORMACJE/konsultacje z geografii.

 

2009.06.02: Finał Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego

II WARSZAWSKI KONKURS PRZYRODNICZY - rozstrzygnięty. Uczestnicy w finale zaprezentowali publicznie prezentacje multimedialne z I etapu. I miejsce: Justyna Galińska z Liceum nr LXIV im. St. I. Witkiewicza w Warszawie; II miejsce: Sonia Dutkiewicz z Gimnazjum nr 54 im. Adama Kazimierza Ks. Czartoryskiego w Warszawie; III miejsce: Maciej Kwiatkowski z XXXVII LO im. J. Dąbrowskiego w Warszawie. Zwycięzcom gratulujemy. Wyniki i szczegóły na stronie WARSZAWSKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO.

 

2009.05.25: Warszawski Konkurs Przyrodniczy

Na terenie naszego LO odbył się drugi etap II WARSZAWSKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO. Uczestnicy zmagali się z testem z wybranych zagadnień wiedzy przyrodniczej. Wyniki i szczegóły na stronie: WARSZAWSKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO.

 

2009.05.14: Prezentacje multimedialne z działu "Geografia ludności"

Zapraszam do działu PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia społeczno-ekonomiczna/Ludność - zamieszczone zostały wybrane prezentacje multimedialne z lekcji z działu GEOGRAFIA LUDNOŚCI.

 

2009.03.19: Prezentacje multimedialne z działu "Hydrosfera"

Zapraszam do działu PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna/Hydrosfera - zamieszczone zostały tam kolejne, wybrane prezentacje multimedialne z lekcji z działu HYDROSFERA.

 

2009.03.18: Prezentacje multimedialne z działu "Atmosfera"

Zapraszam do działu PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna/Atmosfera - zamieszczone zostały tam kolejne, wybrane prezentacje multimedialne z lekcji z działu ATMOSFERA.

 

2009.03.15: Prezentacje multimedialne z działu geologia - "Dzieje Ziemi"

Zapraszam do działu PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna/Geologia - dzieje Ziemi - zamieszczona została tam prezentacja multimedialna pt. "Dzieje Ziemi" z działu GEOLOGIA - DZIEJE ZIEMI.

 

2009.03.08: Prezentacje multimedialne z działu "Litosfera"

Zapraszam do działu PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna/Litosfera - zamieszczone zostały tam kolejne, wybrane prezentacje multimedialne z lekcji z działu LITOSFERA.

 

2009.03.07: Prezentacje multimedialne z działu "Źródła i struktura wiedzy o Ziemi"

Zapraszam do działu VADEMECUM - zamieszczone zostały tam pierwsze prezentacje multimedialne z lekcji. Jeżeli nie było Ciebie na lekcji, chciałbyś powtórzyć materiał do sprawdzianu, powtarzać wiadomości do matury - wejdź i oglądaj prezentacje. Pierwsze 3 prezentacje z działu: ŹRÓDŁA I STRUKTURA WIEDZY O ZIEMI - dostępne w zakładce: PREZENTACJE, OPRACOWANIA/Geografia fizyczna.

 

2009.03.05: Strona na zewnętrznym serwerze

Zawartość przedmiotowej strony z geografii i innych powiązanych z geografią stron (Warszawskiego Konkursu Przyrodniczego oraz Koła Fotograficznego) została przeniesiona na inni serwer - powinno to zasadniczo usprawnić działanie niniejszej strony a także umożliwi dalszy rozwój (np. będzie większa możliwość wykorzystania technologii php). Nowy serwer ma bardzo dobre łącza i co najważniejsze znajduje się w Polsce.

 

2008.11.17: Nowy konkurs

Zapraszam do wzięcia udziału w nowych konkursach: Fotograficznym i Astromonicznym. Informacje ogólne i regulaminy dostępne w zakładce - konkursy.

 

2008.09.08: Nowy terminarz dla maturzystów

Dostępny "Terminarz przygotowań dla maturzystów 2009 z geografii" w zakładce klas trzecich (menu: MATERIAŁY - DLA KLAS TRZECICH - MATERIAŁY DO NAUKI). Zapraszam do pobierania.

 

2008.09.01: Nowy rok szkolny

Koniec wakacji - rozpoczecie roku szkolnego 2008/2009. Witam wszystkich po wakacjach. Maturzyści 2009 do pracy!!!.

 

2008.06.20: Wakacje

Wakacje, wakacje, wakacje...
Dla wszystkich życzę - miłych, pełnych wrażeń wakacji...
Spotykamy się w szkole 1 września...

 

2008.06.17: Olimpiada geograficzna

Są już dostępne zagadnienia Olimpiady Geograficznej - szczegóły w zakładce KONKURSY.

 

2008.06.12: Wycieczka w Sudety

Uczniowie klas IIc i IId odbyli w dniach 7-11 czerwca wycieczkę edukacyjną w Sudety, wzbogaconą wyjazdami do Pragi i Drezna.

 

2008.05.05: Matury 2005

Rozpoczęły się matury - za wszystkich trzymam kciuki.

 

2008.04.25: I Warszawski Konkurs Przyrodniczy

Zakończył się I Warszawski Konkurs Przyrodniczy organizowany przez nasze liceum.

 
 

KONTAKT

mgr SŁAWOMIR DMOWSKI
kontakt@geografia24.eu

GEOGRAFIA - LOGO

SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE: KONTAKT
 

KONSULTACJE (GODZINY DOSTĘPNOŚCI)

TERMINY WAŻNE OD 25 WRZEŚNIA 2023 r.

DLA UCZNIÓW "NORWIDA"

Konsultacje odbywają się w czasie przerw tuż przed lub tuż po swojej lekcji
(fakt udziału należy danego dnia koniecznie wcześniej zgłosić) Oficjalna godzina dostępności wyznaczona została na wtorki od godziny 16.20 (sala 211)

Konsultacje dotyczą:
prac pisemnych - kartkówek, sprawdzianów, testów
(zaliczenia oraz poprawa prac);
konsultacji przedmiotowych z geografii i informatyki
oraz pozostałych spraw szkolnych
(w tym wgląd do prac pisemnych)