00:40

19 kwietnia 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

 

Zdalne lekcje z geografii

GEOGRAFIA24.SELINO.PL

DEMART

EDUCARIUM

 
 

EQURS

GEOGRAFIA FIZYCZNA ŚWIATA
"Astronomiczne podstawy geografii"

Kalendarz

Rok gwiazdowy – jest to czas, po którym Słońce widziane jest z Ziemi na tle tej samej stałej gwiazdy, rok gwiazdowy trwa 365,2564 dnia (365 dni, 6 godzin, 9 minut, 9 sekund),
Rok zwrotnikowy – jest to czas, po którym Słońce widziane z Ziemi na tle Punktu Barana jest widoczne w tym samym punkcie, rok zwrotnikowy trwa 365,2422 dni, (365 dni, 5 godzin, 48 minut, 45,989 sekund), rok zwrotnikowy jest krótszy od roku gwiazdowego przez, to że Punkt Barana przesuwa się w kierunku przeciwnym do obiegu Ziemi, rok zwrotnikowy jest podstawową jednostką rachuby lat,
Rok_zwrotnikowy
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_zwrotnikowy

 

Rok księżycowy – stosowany w starożytności, był oparty na miesiącu synodycznym 29,5306 dni słonecznych, (29 dni, 12 godzin, 44 minuty, 8 sekund), rok księżycowy wynosił w przybliżeniu 354 dni, był o 11 dni krótszy od roku zwrotnikowego, niezgodność jest spowodowana szybkim przesuwaniem się pór roku w stosunku do miesięcy kalendarzowych,


Historia kalendarzy

1. Kalendarz księżycowy
Kalendarz mahometański (kalendarz muzułmański, kalendarz księżycowy) – został opracowany w oparciu o rok księżycowy, składał się z 12 miesięcy synodycznych (mających na przemian 29 i 30 dni), rok miał około 354 dni i 8 godzin. Arabowie wprowadzili cykl 30-letni (19 lat zwyczajnych po 354 dni i 11 lat przestępnych po 355 dni), 33 lata gregoriański odpowiadają 34 latom mahometańskim, początek dnia liczy się od zachodu słońca. Kalendarz księżycowy stosowany jest do dnia dzisiejszego w krajach islamskich.
Kalendarz babiloński (kalendarz księżycowo-słoneczny) – kalendarz babiloński został opracowany w oparciu o rok księżycowy. Babilończycy podzielili rok na 12 miesięcy liczących na zmianę 29 lub 30 dni, babiloński rok księżycowy miał354 dni, babilońscy kapłani rozwiązali problem brakujących 11 dni poprzez dodawanie co kilka lat trzynastego miesiąca. W ten sposób zostały stworzone podstawy kalendarza księżycowo-słonecznego. Babilończycy wprowadzili również siedmiodniowy tydzień.

2. Kalendarz słoneczny
Kalendarz egipski – dzielił rok na 3 czteromiesięczne pory roku, wylew Nilu oznaczający początek roku przypadający na koniec lipca, siew i zbiory. Rok egipski liczył 12 miesięcy po 30 dni, dawało to 360 dni, do których dodawano 5 brakujących dni, dni świąteczne. Rok miał 365 dni i z powodu lat przestępnych jego początek przesuwał się.
Kalendarz rzymski – był oparty na roku o długości 365 dni (był krótszy o prawie 6 godzin od roku zwrotnikowego), współczesny kalendarz wywodzi się z kalendarza rzymskiego. Kalendarz rzymski był początkowo kalendarzem słonecznym, liczył w tamtym czasie 304 dni i dzielił się na 10 nierównych miesięcy, początek roku następował w pierwszym dniu marca. Król Numa Pompiliusz w VII wieku p.n.e. przekształcił kalendarz na księżycowy oraz dodał 2 miesiące styczeń i luty,. Rok rzymski miał 355 dni i co jakiś czas kapłani dodawali miesiąc przestępny do wyrównania różnicy.
Kalendarz rzymski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_rzymski

 

Kalendarz juliański – Juliusz Cezar w 45 roku p.n.e. zlecił greckiemu matematykowi i astronomowi Sozigenesowi opracowanie nowego kalendarza, który miał pozbyć się niedogodności związanych ze stosowaniem kalendarza rzymskiego. W ten sposób powstał kalendarz juliański. Ustalono, że rok zwrotnikowy ma 365,25 dni (365 dni 6 godzin) niedokładność obliczeń powodował różnicę 1 dnia w ciągu 128 lat. Dodanie do roku rzymskiego 10 dni pozwoliło na osiągnięcie dzisiejszej liczby dni w poszczególnych miesiącach. Ustalono, że po 3 latach będzie następował rok przestępny, który będzie miał 366 dni zaś dodatkowy dzień zostanie dopisany do lutego. Juliusz Cezar został zabity po reformie i weszła ona w życie dopiero za panowania Oktawiana Augusta, wtedy też 1 stycznia stal się pierwszym dniem roku.
Kalendarz gregoriański – stosowanie kalendarz juliańskiego powodowało rozbieżności między zjawiskami obserwowanymi na niebie a wskazaniami kalendarza (np. przesunięci równonocy wiosennej z 21 marca na 14 marca). Papież Grzegorz XIII w 1582 roku przyjął projekt nowego kalendarza nazwanego gregoriańskim. Kalendarz Gregoriański oparty jest na roku zwrotnikowym liczącym 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund. Zmianami, jakie wprowadzono w nowym kalendarzu to: przesunięcie równonocy wiosennej na 21 marca oraz skrócenie roku o 10 dni. Zmieniła się też zasada wyznaczania roku przestępnego, ustalono, że rokiem przestępnym jest rok podzielny przez 4, lata będące pełnymi setkami są latami  zwykłymi, z wyjątkiem tych, które są podzielne przez 400.
Kalendzarz juliański i gregoriański - porównanie lat

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_gregoria%C5%84ski
W kalendarzu gregoriańskim, średni rok kalendarzowy jest dłuższy od roku zwrotnikowego tylko o 26 sekund, te dwa kalendarze będą się różniły o jedną dobę słoneczną po około 3400 latach, czyli około roku 4928. Kalendarz gregoriański jest prawie powszechnie stosowany we współczesnym świecie, ma charakter kalendarza międzynarodowego.
 

Bibliografia:

  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_zmiany_kalendarza_na_gregoria%C5%84ski
  • http://pl.wikipedia.org/
  • http://archiwum.wiz.pl/1999/99123600.asp
     

Autor opracowania:

Dominik Rogalski
 
 

KONTAKT

mgr SŁAWOMIR DMOWSKI
kontakt@geografia24.eu

GEOGRAFIA - LOGO

SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE: KONTAKT
 

KONSULTACJE (GODZINY DOSTĘPNOŚCI)

TERMINY WAŻNE OD 25 WRZEŚNIA 2023 r.

DLA UCZNIÓW "NORWIDA"

Konsultacje odbywają się w czasie przerw tuż przed lub tuż po swojej lekcji
(fakt udziału należy danego dnia koniecznie wcześniej zgłosić) Oficjalna godzina dostępności wyznaczona została na wtorki od godziny 16.20 (sala 211)

Konsultacje dotyczą:
prac pisemnych - kartkówek, sprawdzianów, testów
(zaliczenia oraz poprawa prac);
konsultacji przedmiotowych z geografii i informatyki
oraz pozostałych spraw szkolnych
(w tym wgląd do prac pisemnych)