04:11

20 kwietnia 2024 r.;    Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

 

Zdalne lekcje z geografii

GEOGRAFIA24.SELINO.PL

DEMART

EDUCARIUM

 
 

EQURS

GEOGRAFIA FIZYCZNA ŚWIATA
"Geografia fizyczna Polski"

Gleby Polski

Gleba jest to zewnętrzna warstwa litosfery, która została rozdrobniona i przekształcona, powstałą ze skały macierzystej, poddanej działaniu klimatu, wody, rzeźby organizmów żywych i człowieka w długim czasie. Może ona zalegać od 3 cm do 3 m pod poziomem ziemi. Żyzność substancji przeważnie występują od 3cm do 3 m. Gleba składa się w 45% z części mineralnych, 25% z wody, 25% z powietrza i w 5% z substancji organicznych (w których znajduje się 90% humusu tzw. próchnicy gruntowej ). Podstawowymi składnikami gleby są części mineralne (zwietrzelina) i części organiczne oraz powietrze i woda.
W zależności od tego, który z tych składników dominował w procesie glebotwórczym wykształcił się określony typ gleby. Proces glebotwórczy polega na stopniowej zmianie zwietrzeliny w glebę. Widocznym objawem zachodzenia tego procesu jest wytwarzanie się poziomów glebowych, które różnią się miedzy sobą barwą, ilością próchnicy, wielkością cząstek mineralnych i strukturą.
Znaczna część gleb Polski zaliczana jest do tzw. gleb lekkich, czyli takich, które są niezbyt żyzne oraz wymagają obfitego nawożenia organicznego i mineralnego czy też innych zabiegów agrotechnicznych. Również dużą część terenów Polski stanowią gleby średniej jakości. Gleby bardzo dobre nie są tak powszechne, zajmują jedynie 23% powierzchni gruntów ornych.
Mapa przedstawiająca występowanie różnych rodzajów gleb w Polsce.
(kolor brązowy-gleby brunatne i płowe, kolor zółty-gleby bielicowe, kolor zielony-gleby bagienne, kolor szary-gleby górskie, kolor niebieski-mady, kolor czerwony-gleby antropogeniczne)
 
Gleby w Polsce możemy podzielić na:
  • gleby początkowego stadium rozwoju (inaczej nazywane glebami inicjalnymi) – są to gleby, które są klasyfikowane na pograniczu gleby i skały oraz które zostały słabo przeobrażone podczas procesu glebotwórczego. W zależności od tego, na jakim podłożu zostały wykształcone możemy wyróżnić litosole i regosole. Najczęściej można je spotkać w górach lub na pokrywach sandrowych. (rys. A-poziom próchniczy, C-poziom skały macierzystej, D-poziom podłoża mineralnego, R-poziom podłoża skalnego).

 

  • gleby bielocoziemne – jest to grupa gleb z wyraźnie zaznaczoną strefą wmywania i wymywania. Tworzą się ona najczęściej na glinach i piaskach pod roślinnością iglastą (głównie w lasach świerkowych i sosnowych). Gleby te stanowią około 25 powierzchni w Polsce. Wśród gleb bielicoziemnych możemy wyróżnić gleby bielicowe, bielice właściwe, gleby rdzawe i płowe, wszystkie te gleby zostały wyróżnione na podstawie stopnia zbielicowienia. Są one mało produktywne ponieważ są bardzo kwaśne i ubogie w składniki biogenne.
 

 

  • gleby brunatno ziemne – stanowią one grupę kilku typów gleb brunatnych. Ich cechą charakterystyczną jest poziom brunatnienia o rdzawym zabarwieniu. Gleby te uformowały się na terenach , gdzie występują lasy liściaste lub mieszane. Skałami macierzystymi dla gleb brunatnych na Niżu Polskim są wszelkiego rodzaju utwory polodowcowe, zazwyczaj gliniaste lub ilaste. W południowej części Polski podłożem macierzystym dla tych gleb są lessy i utwory lessopodobne. Wyróżniamy gleby brunatne właściwe (takie, które się charakteryzują odczynem obojętnym) i gleby brunatne kwaśne (takie, które zawierają największe ilości ogólnych form fosforu, potasu, wapnia i magnezu, są mało żyzne).
 
  • czarne ziemie – podobnie jak czarnoziemy należą do gleb głęboko próchniczych. Mogą występować na bardzo różnych podłożach, zarówno na gliniastych jak i piaszczystych. Ich powstawanie wiąże się z naturalnym lub sztucznym obniżeniem zwierciadła wód gruntowych i przerwaniem procesów biogennych. W profilu tego typu gleb występuje poziom glejowy. Przydatność czarnych ziem dla rolnictwa zależy od podłoża i jego zasobności. Ogólnie należą do gleb żyznych. W Polsce występują na Kujawach, Pomorzu, Pojezierzu Zachodnim i w okolicach Wrocławia.
 
 
  • czarnoziemy – cechą charakterystyczną tych gleb jest ich duża miąższość poziomu próchniczego (ponad 40 cm), w którym występuje około 4% próchnicy. Gleby te wytworzone są w większości na lessach lub na pyłowych utworach lessopodobnych, dlatego właśnie maja bardzo korzystne warunki wodno-powietrzne. Są one najbardziej urodzajne. Czarnoziemy występują płatowo pomiędzy glebami brunatnymi a płowymi we wschodniej części Wyżyny Lubelskiej, na Wyżynie Małopolskiej, w okolicach Krakowa i na Płaskowyżu Głubczyckim.
 
  • mady – zaliczamy je do gleb napływowych. Powstają w wyniku nagromadzenia się osadów wylewanych okresowo przez rzeki. Zawierają bardzo dużo składników pokarmowych dla roślin i dlatego są wykorzystywane po uprawy rolnicze. Są glebami dość powszechnymi na terenie Polski w dolinach rzek i mniejszych cieków wodnych, np. na Żuławach Wiślanych.
 
  • gleby bagienne – zaliczamy do nich gleby torfowe i gleby mułowo-torfowe. Powstają
    w środowisku o dużej wilgotności, która jest spowodowana wysokim poziomem wód gruntowych. Grubość torfu niekiedy może sięgać kilku lub kilkunastu metrów. Gleby bagienne występują na Pojezierzach, w dolinie Biebrzy i Narwi, Bugu
    i Wieprza. (rys. A-poziom próchniczy, C-poziom skały macierzystej)
 
  • rędziny – należą do gleb płytkich i szkieletowych, ale pomimo to są bardzo bogate w składniki biogenne, które są łatwo dostępne dla roślinności. To gdzie występują na terenie Polski w dużej mierze zależy od występowania skał wapiennych. Występują przeważnie na wyżynach i w Niecce Nidziańskiej.
 
Jest również inny podział gleb występujących w Polsce, jednak jest on mniej znany. W 1989 roku Polskie Towarzystwo Gleboznawcze opracowało podział gleb według kryteriów przyrodniczo-genetycznych (do których możemy zaliczyć przyczyny zjawisk i przemian zachodzących w glebach oraz powiązanie cech przyrodniczych gleb). Gleby zostały zaklasyfikowane do różnych działów (obejmuje gleby, które powstały pod wpływem jednego z czynników glebotwórczych), rzędów (obejmuje gleby o podobnym kierunku rozwoju) i typów (obejmuje gleby, które mają taki sam układ poziomów genetycznych, zbliżonych właściwościach chemicznych i fizykochemicznych, jednakowym rodzaju wietrzenia itp.). Klasyfikacja ta przedstawia się następująco:
  • gleby fitogeniczne – czyli takie, na których proces tworzenia wpływa rodzaj skały macierzystej
    • gleby mineralne bezwęglanowe słabo wykaształcone (należą do nich: gleby inicjalne luźne, gleby inicjalne skaliste, gleby inicjalne ilaste, gleby węglanowe słabo rozwinięte ze skał masywnych i gleby słabo wykształcone z powęglanowych skał luźnych)
    • gleby wapniowe o różnym stopniu rozwoju (należą do nich rędziny i pararędziny)
  • gleby autogeniczne – czyli takie które powstały pod równomiernym wpływem wszystkich czynników glebotwórczych*
    • gleby czarnoziemne (czarnoziemy)
    • gleby brunatnoziemne (gleby brunatne właściwe, gleby brunatne kwaśne, gleby brunatne płowe)
    • gleby bielicoziemne (gleby rdzawe, gleby bielicowe, bielice)
  • gleby semihydrogeniczne – czyli takie, które powstały przy dominującym udziale wód gruntowych i opadowych
    • gleby glejobielicoziemne (gleby glejobielicowe, glejobielice)
    • czarne ziemie (czarne ziemie)
    • gleby zabagnione (gleby opadowo-glejowe, gleby gruntowo-glejowe)
  • gleby hydrogeniczne – czyli takie, które powstały na skutek zaawansowanych przekształceń pod wpływem warunków wodnych środowiska
    • gleby bagienne (gleby mułowe, gleby torfowe)
    • gleby pobagienne (gleby murszowe, gleby murszowate)
  • gleby napływowe – czyli takie, które powstały na skutek erozyjnej działalności wód powierzchniowych
    • gleby oluwialne (należą do nich: mady rzeczne, mady morskie)
    • gleby deluwialne (należą do nich gleby deluwialne)
  • gleby słone -  czyli takie, które powstały na skutek działalności słonych wód morskich lub solanek oraz zanieczyszczeń przemysłowych
    • gleby słono-sadowe (należą do nich: sołonczaki, gleby sołonczakowate, sołońce)
  • gleby antropogeniczne – czyli takie, które powstały pod wpływem działalności człowieka
    • gleby kulturoziemne (należą do nich: hortiosole, rigosole)
    • gleby industroziemne i urbanoziemne (należą do nich: gleby antropogeniczne o niewykształconym profilu, gleby antropogeniczne próchnicze, parorędziny antropogeniczne, gleby słone antropogeniczne)
*proces glebotwórczy – to całokształt zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych, które zachodzą w powierzchniowej warstwie skorupy ziemskiej. W wyniku tych zjawisk kształtują się gleby. Procesy glebotwórcze przebiegające w określonych warunkach klimatycznych i określonych utworach macierzystych oraz pod wpływem określonej szaty roślinnej doprowadzają do ukształtowania się odpowiednich typów gleb.
 

Bibliografia:

www.wikipedia.pl
repetytorium do Geografii wydawnictwa OPERON
http://www.sciaga.pl/tekst/1871-2-gleby_polski
http://www.bryk.pl/teksty/liceum/geografia/geografia_fizyczna/19642-typowe_gleby_polski.html
http://www.wiking.edu.pl/article_print.php?id=34

Autor opracowania:

Joanna Ręczkowska
 
 

KONTAKT

mgr SŁAWOMIR DMOWSKI
kontakt@geografia24.eu

GEOGRAFIA - LOGO

SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE: KONTAKT
 

KONSULTACJE (GODZINY DOSTĘPNOŚCI)

TERMINY WAŻNE OD 25 WRZEŚNIA 2023 r.

DLA UCZNIÓW "NORWIDA"

Konsultacje odbywają się w czasie przerw tuż przed lub tuż po swojej lekcji
(fakt udziału należy danego dnia koniecznie wcześniej zgłosić) Oficjalna godzina dostępności wyznaczona została na wtorki od godziny 16.20 (sala 211)

Konsultacje dotyczą:
prac pisemnych - kartkówek, sprawdzianów, testów
(zaliczenia oraz poprawa prac);
konsultacji przedmiotowych z geografii i informatyki
oraz pozostałych spraw szkolnych
(w tym wgląd do prac pisemnych)